Kot załatwia się poza kuwetą

kot załatwia się poza kuwetą

Kot załatwia się poza kuwetą.

‚A czy ten kot załatwia się do kuwety?’

To podstawowe pytanie, które zadaje mi każda osoba chcąca adoptować ode mnie kota. Odpowiedź jest zawsze taka sama – u nas tak, ale nie mogę zagwarantować, że w przyszłości będzie tak samo. Każdy z właścicieli obawia się tego, że kot będzie załatwiać się poza kuwetą a sam proces nauki korzystania kota z kuwety nie jest taki prosty.
Niestety często, kot załatwia się poza kuwetą i jest to jeden z najczęstszych i chyba najbardziej uciążliwych problemów behawioralnych z którym musi zmierzyć się nowy opiekun kota.
Dlaczego kot sika w domu i jak sobie z tym radzić?

Żeby zrozumieć podłoże problemu, musimy przemyśleć kilka spraw. Podstawowa sprawa jaką musimy sobie uświadomić, to fakt że koty nie są złośliwe! Tak, to najczęstszy stereotyp o kotach, które robiąc coś nie po myśli opiekuna, natychmiast dostają metkę wredoty. Z tego miejsca, wszem i wobec chciałam powiedzieć, że KOTY NIE ROBIĄ NA ZŁOŚĆ. Wszystkie zachowania kota, które przez nas ludzi są niechciane, mają najczęściej jakieś wytłumaczenie, a do naszych niezaprzeczalnych obowiązków, należy to aby dotrzeć do przyczyny występowania danego zachowania. Przyczyn mogą być miliony, ale jest pewna grupa, która występuje najczęściej.

Poniżej krótki spis treści co znajdziesz w poniższym artykule:

  1. Zapalenie pęcherza u kota
  2. Dobry żwirek dla kota
  3. Zbyt rzadko czyszczona kuweta u kota/ zmiana żwirku u kota
  4. Zbyt mała/ zbyt duża kuweta dla kota
  5. Kryta kuweta dla kota
  6. Pojawienie się czegoś nad kuwetą dla kota
  7. Trauma, która powoduje, że kot sika poza kuwetą
  8. Zmiany w życiu kota
  9. Kot załatwia się poza kuwetą, gdy ktoś odwiedza dom
  10. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety
  11. Załatwianie się kota poza kuwetą a znaczenie terenu przez kota
  12. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – środki do neutralizowania sików kota

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Zapalenie pęcherza u kota

Jedną w przyczyn tego, że kot załatwia się poza kuwetą jest zapalenie pęcherza. Aby sprawdzić czy Wasz kot zmaga się z zapaleniem pęcharza, musicie pobrać mu mocz i pójść z nim do weterynarza. Bardzo często koty źle się czują, mają zapalenie pęcherza lub inną dolegliwość, a jedynym sposobem w jaki to okazują, jest właśnie załatwianie się poza kuwetą. Niestety zapalenie pęcherza jest dosyć częstą przypadłością u kotów, zważając że załatwiają się wciąż do żwirku, który leży w kuwecie tydzień, dwa… Jest to środowisko w którym łatwo rozwijają się bakterie sprzyjające chorobom układu moczowego. Poza tym niestety dieta kotów, która bazuje na suchej karmie nie jest sprzyjająca, a jeszcze wiele kotów do swoich misek dostaje jedynie suche chrupki. Oprócz tego, że kot załatwia się poza kuwetą, przy zapaleniu pęcherza możecie również zauważyć u swoich kotów zwiększenie częstotliwości sikania. Jest to również bardzo wyraźny objaw tego schorzenia. Sikający kot może być po prostu chorym kotem, dlatego nie czekajcie zbyt długo i wybierzcie się do weterynarza.

Dobry żwirek dla kota

Zastanówcie się czy żwirek dla kota, którego obecnie używacie mu odpowiada lub czy ostatnio nie zmieniliście rodzaju, firmy żwirku? Żwirek może mieć zapach, który może być drażniący dla kota. Czasami nawet ta sama firma, ale inny rodzaj może być dla kota nieakceptowalny. Żwirek silikonowy może mieć zbyt małe lub zbyt duże granulki, które mogą boleć kota w opuszki lub wchodzić pomiędzy nie i kot może nie chcieć się w nim załatwiać. Kot sika w domu, ponieważ, ze względu na ból, nie chce wejść do kuwety. Żwirki dla kota są różne a wybór uzależnijcie od preferencji kota. Dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie kota ponieważ najpierw może wejść do kuwety, przez niewłaściwy żwirek zniechęcić się. Następnie kot załatwi się poza kuwetą w niechciane przez nas miejsce.

Oto rodzaje żwirków dla kota 

  • żwirek kukurydziany dla kota np. Benek Corn
  • żwirek betonitowy dla kota np. Benek
  • żwirek drewniany dla kota np. Cat’s Best
  • żwirek silikonowy dla kota np. Vitapol

Zbyt rzadko czyszczona kuweta u kota/ zmiana żwirku u kota

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Brudny żwirek nie zachęca ich do korzystania z niego, dlatego często zamiast niego wybierają czystą pościel. Kuwety należy czyścić codziennie o ile nie częściej, a cały żwirek wymieniać co tydzień, dwa. Przy okazji wymiany żwirku, kuwetę należy całą myć tak aby zniwelować nieprzyjemny zapach i pozbawić bakterii i wirusów.

Zbyt mała/ zbyt duża kuweta dla kota

Koty rosną, chorują, starzeją się. Nie zawsze kuweta, w której załatwiały się do tej pory musi być jeszcze dobra. Starsze koty mogą np. zacząć chorować na stawy, a dotychczasowa kuweta może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Koty młode dorastają, a co za tym idzie, potrzebują większych kuwet.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą kuwet na tej stronie, oferta warta uwagi:

Artykuły dla psów i kotów - KrainaKoszy.pl

Kryta kuweta dla kota

Pokrywka na kuwecie krytej – oj tak, kryte kuwety są niestety niezłym wyzwaniem dla wielu naszych kotów. Są wygodne dla ludzi, ale nie do końca dla kotów. Niektóre owszem, nie mają z nimi problemów, ale inne nie chcą po prostu do nich wchodzić. Zdarza się, że kot załatwia się poza kuwetą krytą np. po kilku latach korzystania z niej. Dla nas nie jest to logiczne, ale koty to nie ludzie i myślą trochę inaczej. Tak czy inaczej, jeśli macie krytą kuwetę, a kot załatwia się poza kuwetą, pierwsze co zróbcie to zdejmijcie pokrywę.

Pojawienie się czegoś nad kuwetą dla kota

Np. wieszaka na ręczniki w łazience, obrazka na ścianie, półki – kot może mieć wrażenie, że jak wejdzie do kuwety to nagle coś spadnie mu na głowę. Sikający kot lubi mieć spokój, dlatego często poleca się stawianie kuwet w miejscach odizolowanych od codziennego życia, ale takich gdzie kot może się swobodnie dostać, wyciągnąć i ma ruch powietrza. Jeśli powiesimy coś nad kuwetą, dla sikającego kota może być to bariera nie do przejścia – rozejrzyj się dookoła i popatrz czy coś takiego nie pojawiło się w okolicy kuwety.

Trauma, która powoduje, że kot sika poza kuwetą

Kot mógł doznać traumy/ ma złe doświadczenie związane z kuwetą – np. wszedł do kuwety, a w tym czasie wybuchła petarda za oknem i nasz wrażliwiec tak się wystraszył, że nie chce już do niej wchodzić, ponieważ powiązał te dwie sytuacje. Koty bardzo dobrze łączą bodźce z sytuacją – czy Wasze koty też przybiegają do kuchni na sam dźwięk otwierania szafki z karmą? Czy jak tylko słyszą że wyciągacie odkurzacz to już chowają się do kanapy? Tak samo może być w tej sytuacji – koty to wrażliwe stworzenia. Możemy nawet tego nie zauważyć, ale miejmy świadomość, że taka sytuacja mogła mieć miejsce.

Zmiany w życiu kota

Pomyślcie czy w życiu kota nic się nie zmieniło np. przestawiliście fotel, na którym uwielbia spać, zmieniliście pory jedzenia, przeprowadziliście się… Koty to zwierzęta lubiące rutynę tak samo jak małe dzieci. Zmiany w codziennych rytuałach dnia mogą być dla nich stresujące, a wynikiem tego może być właśnie załatwiania się kota poza kuwetą. Kot załatwia się poza kuwetą nie tylko pod wpływem jednorazowych zmian, ale również dlatego, że zmieniło się w jego życiu kilka rzeczy. Spróbujmy być wyrozumiali i wprowadzać zmiany łagodnie, tak aby zminimalizować stres jak tylko się da.

Kot załatwia się poza kuwetą, gdy ktoś odwiedza dom

Może Wasze koty boją się dzieci, a takie ostatnio Was odwiedziły? Może mieliście wizytę kogoś o niskim tonie głosu, a taki głos wzbudza u Waszego kota dużo nerwów? Zwróćcie uwagę czy kot sika podczas gdy ktoś przychodzi. Jeśli tak, spróbujcie uspokoić swojego kota, tak aby wyrównać jego stan psychiczny. Sposób w jaki należy postępować, zależy od sytuacji, która jest przyczyną sikania poza kuwetą oraz charakteru kota.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety

To jest temat rzeka, ale osobiscie tłumacząc komuś jak postępować z sikającym kotem, zawszę mówię że można wyobrazić sobie, że jest się młodym rodzicem, a kot to nasze dziecko. Niestety, często koty są odstawiane od matki zbyt wcześnie. Niestety, często swoje dzieciństwo spędzają na dworze, gdzie nie ma ograniczenia przestrzeni, a kuwetą jest dla nich cała powierzchnia podłogi. Dlatego ‚zamknięcie’ kota w czterech ścianach i nauka korzystania z kuwety, niestety często przypomina próby nauki dziecka korzystania z nocnika. Młodego kota trzeba do kuwety wsadzać i pokazywać mu, że jest to miejsce gdzie należy się załatwiać. Koty, na szczęście, mają naturalną potrzebę zasypywania swoich odchodów, dlatego kuwety z grysikiem są przez nich odbierane jako miejsce właśnie do załatwiania się w nim. Niestety, małe koty często zapominają się biegając i bawiąc się w domu. Wtedy mogą nie dążyć i załatwiać się poza kuwetą. Dlatego na początku swojej przygody z kotem, warto rozstawić kilka kuwet w całym domu, po to aby kot zawsze miał do niej blisko. Z czasem oczywiście można zmniejszać ich ilość, obserwując jednocześnie zachowanie kota.
Jeśli tylko zauważycie kota, który sika w domu w nieodpowiednim do tego miejscu, od razu zabierzcie go stamtąd i wsadźcie do kuwety. Nie pozwalajcie mu tego robić np. na pościeli, ale jednocześnie starajcie się zachować spokój. Jeśli zaczniecie na kota krzyczeć, pryskać go wodą lub robić inne rzeczy, które niestety często są ujściem waszej frustracji – pogorszycie tylko sprawę. Pamiętajcie że na kota nie wolno krzyczeć ani robić nic co mogłoby wywołać u niego stres, tym bardziej w trakcie czynności jaką jest załatwianie się. O technikach uczenia się kota i tym jak z nim pracować, napiszę w innym poście.

sikający kot

 Oto małe dwa ‚sikacze’, z którymi na początku naszej wspólnej przygody, musiałam przejść nie jedno obsikane łóżko, ‚wypadki’ podczas zabawy i mokre posłania. Czy było warto? Bez dwóch zdań <3

Załatwianie się kota poza kuwetą a znaczenie terenu przez kota

Kocury znaczą teren – zdecydowanie tak. Kotki znaczą teren? Oczywiście, że tak! Znacznie rzadziej, ale zdarza się to również w przypadku kotek. Nie dajcie się zmylić tym, że kot powinien mieć 6 miesięcy aby poddać go kastracji. Każdy kot, tak samo jak człowiek, jest inny. Każdy organizm dojrzewa w innym tempie. Mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, środowisko i wiele innych czynników. Jeśli Wasza kotka czy kot będą załatwiać się poza kuwetą wcześniej niż przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, musicie pójść z nim na kastrację. Znam weterynarzy, którzy powiedzą Wam że to zbyt wcześnie, ale proszę – nie słuchajcie ich. Nie pozwólcie, żeby hormony zaczęły szaleć we krwi Waszego zwierzaka, bo będzie to skutkowało tym, że sikanie kota w domu będzie trwało jeszcze długo po zabiegu. Pamiętajcie, że sam zabieg często nie wystarczy do tego aby kot przestał załatwiać się poza kuwetą. Musi minąć ‚chwila’ która trwa czasami kilka dni, a czasami kilka tygodni, aby wspomniane już wcześniej hormony, przestały pływać w krwioobiegu Waszego kota.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – środki do neutralizowania sików kota

Środków na pozbycie się zapachu kociego moczu na rynku jest wiele. Pamiętajcie jednak, że pozbycie się zapachu moczu to tylko zwalczanie skutków, a Wy musicie popracować nad przyczyną. Jeśli natomiast wiecie już jak uporać się z sikającym kotem i potraficie mu pomóc, pomóżcie też sobie i kupcie coś co doskonale zneutralizuje zapach sików kota. Oto środki których używałam gdy moje koty miały problem lub środki, które stosuję w określonych przypadkach:

Środki do neutralizowania sików kota
Benek – neutralizator zapachów
Urine Off – do usuwania plam

Urine Off – najpierw psikam tym środkiem, po to aby usunąć plamy
Benek – następnie tym, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. W moim przypadku działał zawsze bez zarzutu w odróżnieniu do innych środków, po użyciu których miałam wrażenie, że mieszkam w gabinecie dentystycznym.

Jeśli mimo przeczytania artykułu i waszych reakcji w dalszym ciągu kot załatwia się poza kuwetą, radziłabym odezwać się do behawiorysty zwierzęcego, który pomoże Wam z uporaniem się z tym problemem. Czasami jest tak, że człowiek przebywający ze zwierzęciem nie widzi tyle ile osoba przychodząca z zewnątrz.

Pamiętajcie, że wyeliminowanie przyczyny problemu – czy jest to załatwianie się kota poza kuwetą czy też inne, męczące zachowanie – jest tylko pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Najważniejsze jest to aby działać szybko, po to aby nie dopuścić do utrwalenia się zachowania kota. Jeśli dane zachowanie wejdzie kotu w nawyk, będziecie musieli nie tylko pracować nad uporaniem się z przyczyną, ale również nad pozbyciem się u niego nawyku, a to już jest trudniejsza sprawa. Dlatego pamiętajcie, że jeśli nie radzicie sobie sami, odezwijcie się do behawiorysty zwierzęcego, który Wam pomoże i polepszy życie zarówno Wam jak i Waszemu zwierzakowi.

You may also like

25 komentarzy

  1. Ja na szczęście nigdy nie miałam takiego problemu. Nawet po przeprowadzce kot załatwiał się zawsze do kuwety. Na początku jak się do nas przeprowadził to sikał pod prysznic, ale bardzo szybko się oduczył.

  2. Bardzo nie lubię określeń, że kot robi coś takiego ze złości i jeszcze ktoś go za to kara.. Niefajnie. Zrozumieć kota, jego problem – zwalczyć problem i cieszyć się zadowolonym kotem, przecież to jest takie proste.

  3. u nas był problem z sikaniem poza kuwetą z powodu przeszkadzającej przepukliny. Wet kazał nam czekać z zabiegiem, dopóki nie załatwimy kwestii sikania po kątach – narobiłam badań, nabiegałam się do behawiorystów, kupowałam miliardy specyfików typu feliway…. W końcu poszłam do innego weta (za namową behawiorystki) – zabieg wykonano na cito, 3 dni po nim skończyło się sikanie poza kuwetą 🙂

  4. Mój kociamber z początku raczył mnie niespodziankami w mojej torebce. Dzięki temu nabyłam sporo nowych torebek. Wiadomo zapachu ciężko jest się pozbyć. Na szczęście mu przeszło. Bardzo wartościowy art.

  5. mamy problem z nasza 4 miesieczna Bellą, korzystając z kuwety robiąc dwójkę nie zakopuje. Ma odruch zakopywania, ale nie zakopuje. Czasem chwile poprzerzuca piach w zlym kierunku a czasem potrafi skrobać ścianę…niestety potrafi też wdepnąć w odchody a sprawdzanie jej łapek za każdym razem jest męczące… jakieś pomysły?

  6. Witam ,
    mam problem z kocurkiem, 2,5 roku, wykastrowany około 6go miesiąca. Od około 1,5 roku robi kupkę obok kuwety. Czasem do, ale stosunkowo rzadko. Kotki mam 3, są w dobrych stosunkach, ten jest najstarszy. Mają 3 kuwety w różnych miejscach, 2 zakryte, 1 odkryta. Kot dużo miauczy, szczególnie wieczorami a ostatnio zauważyłam ruchy kopulacyjne na swoim kocim towarzyszu. Wszystkie moje koty to samce, wszystkie wykastrowane. Kuweta sprzątana codziennie, co tydzień całkowita wymiana żwirku. Nie wiem co robić.

    1. Mam problem z moja 5 miesieczna kotka.. siku robi do kuwety a kupke poza .. nie wiem w czym problem.. ale jest to uciazliwe.. bo robi to tylko przy drzwiach wejsciowych.. prosze o pomoc

  7. Zgadzam się. Kot nie załatwia się poza kuwetą, dlatego, że jest złośliwy. Sprawę trzeba przede wszystkim wyjaśnić z weterynarzem. Bardzo dobre są również preparaty oparte na syntetycznych odpowiedniku kocich feromonów np. Feliway 🙂

  8. Witam, mam problem z kocurkiem. Ma 2 lata, byl wykastrowany w wieku 6 miesięcy, od 5 miesięcy sika na łóżko, byłam już u kilku weterynarzy i leczą to antybiotykami, ale to daje efekt tylko na chwilę. Przedwczoraj skończył kolejną kurację antybiotykowa i było ok, aż do wczoraj, bo zaczął sikac na łóżko na nowo. Już nie mam siły, nie wiem co robię nie tak..

  9. Cześć, mam kotka ok 4 miesięcznego. Został znaleziony. Siku robi do kuwety, a kupę zawsze obok, w okolicy drzwi, nawet jeżeli kuweta ma czysty żwirek. Rozstawiłam dwie kuwety, również w lokalizacji gdzie robił kupki, jednak to nie pomogło. Co należałoby zmienić?

    1. Bardzo prosze jak najszybciej skonsultowac sie z behawiorystą z Pani rejonu. Im dłuzej takie zachowanie ma miejsce, tym ciezej bedzie sie z nim uporać. Proszę zwrocic uwagę czy behawirysta jest obeznany z tematem, bo wiekszosc niestety zajmuje się psami. Jeśli nie ma nikogo sensownego w okolicy, zapraszam do konsultacji online. Moze to byc zwiazane np z choroba – mimo ze siku robi do kuwety!

  10. Ja mam big problem ze swoimi kotkami. Po przeprowadzce załatwiały się poza kuwetą. Za namową hodowcy poszłam do lekarza – okazało się że było zapalenie pęcherza. Leczenie, antybiotyki, wymiana kuwety na nową i problem zniknął. Jakoś tydzień temu znów zaczęły się załatwiać poza kuwetą… nie wiem co mam robić, w domu co i rusz znajduję ślady po moczu…

  11. Mam dwie kotki które zawsze załatwiały się do kuwety. Mieszkamy w dwupokojowym mieszkaniu. Mieliśmy współlokatora który zajmował jeden z pokoi. Niedawno współlokator się wyprowadził. Do tej pory mieliśmy materac położony na rozłożonym w naszym pokoju narożniku.
    Po wyprowadzce współlokatora przenieśliśmy wyżej wspomniany materac razem z pościelą do pokoju współlokatora i położyliśmy go na ziemi.
    Następnego dnia zastaliśmy zasikana pościel i materac.
    Materac potraktowałam octem, pościel wypalam drzwi zamknęłam. Minęły dwa dni. jedna z kotek poszła z nami do pokoju na noc więc zostawiłam otwarte drzwi. Noc spokojnie więc pozostawiłam otwarte na dzień. Po powrocie z pracy zasikany materac.

    Boję się ponownie otworzyć dziewczynom drzwi do pokoju żeby nie utrwalić tego zachowania. Nie wiem czy problem jest w pokoju. Czy w tym że materac leży na podłodze.
    Badania krwi i moczu w normie.

    1. Bardzo prosze jak najszybciej skonsultowac sie z behawiorystą z Pani rejonu. Im dłuzej takie zachowanie ma miejsce, tym ciezej bedzie sie z nim uporać. Proszę zwrocic uwagę czy behawirysta jest obeznany z tematem, bo wiekszosc niestety zajmuje się psami. Jeśli nie ma nikogo sensownego w okolicy, zapraszam do konsultacji online

  12. To teraz mój problem z kotem i sikaniem poza kuwetą.
    Kocur ma 2,5 roku (wykastrowany). W wieku 2 lat zabrany ze schroniska (korzystał tam z kuwety). Zjada tylko karmę mokrą (tylko Animonda Carny, tylko wołowina z dodatkami). Od początku pobytu u nas nie było problemów – chodził do kuwety ustawionej w WC(kuweta kryta, ale bez drzwiczek, żwirek drewniany Cat’s Best). Od ponad miesiąca, raz na kilka dni, zdarza mu się zrobić siku na matę przed kuwetą (silikonowa, ograniczająca roznoszenie żwirku) oraz na mały chodnik obok.
    Przeanalizowałam punkty z artykułu powyżej i nie za bardzo mogę do któregoś przyrównać nasza sytuację:
    – zapalenie pęcherza – sika normalnie, nie widzę częstszego oddawania moczu niż zazwyczaj
    – nie zmienialiśmy ani umiejscowienia kuwety, ani samej kuwety, ani rodzaju żwirku; nad kuwetą nic się nie pojawiło
    – kuweta czyszczona na bieżąco (sika na matę/dywanik, gdy kuweta jest opróżniona!)
    – odpada trauma; żadnych zmian w życiu kota nie było (kot niewychodzący)
    – obcy odwiedzający dom – brak powiązania, rzadko mamy gości (kot sika poza kuwetą podczas naszej normalnej obecności).

    Co ciekawe, jeśli zabiorę na kilka dni matę i chodnik, to wpadek z sikaniem w jakieś inne miejsce poza kuwetą nie ma. Nie pomaga wypranie maty i chodnika w pralce – kot wciąż je zasikuje.

  13. 5 miesięczna kotka robi siku do kuwet ( ma dwie do wyboru) bez problemu. Jednak kupkę robi poza nimi. Kotka jest adoptowana i co prawda jest u nasz krótko ale pierwszego dnia wszystkie potrzeby załatwiła do kuwety. Kolejne dni tylko siku. Jak zachęcić ją do ponownego robienie również kupki do kuwet(y). Żwirek kupiliśmy dokładnie taki jaki używała w ośrodku adopcyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.